| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Traupio knygrišiai
2021.03.17
Image
 
Kovo 16 –ąją minime Knygnešio dieną. Tai graži proga prisiminti tuos, kurie rizikuodami gyvybe išsaugojo lietuvišką knygą. Prisimename ir tuos, kurie savo rankomis prisilietė prie spausdinto žodžio, kad jis pavirstų knyga. 

Prieš antrąjį pasaulinį karą Traupyje veikė knygrišykla, kuri galėjo būti būti įsikūrusi viename iš tuo metu Traupyje didžiausių medinių pastatų, kurių jau nebėra. Vienas namas, kuris stovėjo netoli miestelio tuometinės centrinės aikštės, o antras, - kur dabar yra maisto parduotuvės pastatas arčiau bažnyčios. Minėtuose namuose buvo parduotuvių, nuomuojamų kambarių ir kitos paskirties patalpų.

Nuotraukoje dešinėje - Petras Kiaulys, baigdamas privalomą karinę tarnybą Lietuvos kariuomenėje, Traupyje 1933 m. apsilankė pas amato draugus knygrišius. Petras Kiaulys g. 1910 m. Klaibūnų kaime, mažažemio valstiečio šeimoje, su tėvais gyveno Traupyje. Nuo 13 metų dirbo samdiniu pas ūkininkus, po to pradėjo rišti knygas ir talkino tėvui staliaus darbuose. Ir vėliau knygrišio darbą namuose, kai prireikdavo, jis visados mielai darydavo, nors dirbo staliumi, o nuo 1936 m. iki 1944 m. Traupio pašte vedėju, viršininku.

Seniau atspausdintos knygos turinį spaustuvės tiekdavo sulankstę į spaudos lankus (24 A4 formato mašinraščio lapai). Spaudos lankus atitinkamai tarpusavyje sujungdavo, apkarpydavo ir viršelius uždėdavo knygrišiai. Užsakovui pageidaujant, knygos viršeliai galėjo būti labai įmantrūs – papuošti odos ir brangių metalų dirbiniais, kitokiais išskirtiniais priedais.

Informaciją pateikė kraštietis Vitas Danys. Nuotrauka iš jo šeimos fotoalbumo.

 

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2021.03.17 )
 
< Ankstesnis   Kitas >
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2021 Traupis.lt