| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Kraštiečio piešiniuose – Kauno įžymybės
2011.01.13
Image
 

Kaune surengtos dvi dailininko, architekto Jono Lukšės kūrinių parodos.

Jonas Lukšė gimė 1940 m. Žiurlių k., Traupio seniūnijoje. Mokėsi Traupio pradinėje mokykloje.1948 m. su visa šeima buvo ištremtas į Sibirą, iš kurio grįžo 1957 m. Nuo 1964 metų J. Lukšė apsigyveno Kaune, mokėsi Kauno S. Žuko taikomosios dailės technikume, Vilniaus dailės institute, įgijo architekto restauratoriaus išsilavinimą.Kartu jis susidomėjo kraštotyra, įsitraukė į kraštotyrinę veiklą.

1978-2003 m. J. Lukšė dirbo Kultūros paminklų apsaugos inspekcijos, Kultūros paveldo apsaugos tarnybos Kauno skyriuje architektu. Vėliau – iki 2007 m. jis dirbo  Kauno miesto savivaldybės administracijos Urbanistikos ir architektūros skyriaus paminklotvarkos vyriausiuoju specialistu, kol išėjo į pensiją.

                                                                                                        

Ryšiai su gimtine

Jonas Lukšė kaupia istorinius duomenis apie Traupio ir jo apylinkių tremtiniu, politinius kalinius, partizanus. Jo iniciatyva, sutarus su Traupio klebonu S.Galvydžiu, 1995 m. Traupio Šv. Onos bažnyčioje buvo įrengtas stendas su įrašytomis 300 traupiečių,patyrusių represijas ir kovojusių už Lietuvos laisvę, pavardėmis.

2007 m. Oninių šventės metu kraštietis dovanojo seniūnijai savo tapytą paveikslą. 2009 m. J. Lukšė lankėsi Traupio seniūnijoje su geromis idėjomis dėl dailininkės, kilusios iš Traupio V. Ostrauskienės atminimo įamžinimo. Tuo pat metu bibliotekai dovanojo kartu su V. Orlovu išleistą atlasą „Kauno tvirtovė“.

                                                                                                                                                   R.Musteikienė

 

Dienraštyje „Lietuvos rytas“(2011.01.13) rašoma:

Kaune yra kone septyniasdešimt maldos namų, o vien Aleksote – beveik šimtas kultūros paveldo objektų, paminklų ir kitokių vertingų statinių. Visus juos nupiešė architektas ir dailininkas Jonas Lukšė.

Kaune šiuo metu veikia dvi J.Lukšės kūrinių parodos. Kauno šventovių piešinių paroda neseniai atidaryta Pedagogų kvalifikacijos centre.

O juodu tušu pieštos Aleksoto įžymybės puikuojasi ant šios miesto dalies seniūnijos salės sienų.

Ilgus metus kauniečio architekto J.Lukšės darbai buvo susiję su paveldosauga. Kaip jis pats sakė, savo rankomis yra palietęs kone kiekvieną seną Kauno plytą ir akmenį.

„Piešiniuose atkurti maldos namai sudaro galimybę net ir tam, kuris tų bažnyčių nėra savo akimis matęs, įvertinti Kauno kultūrinę, religinę įvairovę, pažinti miesto istoriją.

Iš pristatomų bažnyčių dviejų jau nėra, todėl ši paroda – puiki proga prisiliesti prie istorijos”, – kalbėjo darbų autorius.

Kadangi J.Lukšė – ne tik dailininkas, bet ir architektas, jo darbai nėra lakios menininko fantazijos. Piešiniuose ryški ir tiksli kiekviena detalė, pabrėžti net smulkiausi architektūriniai niuansai.

Kaunietis tikino Kauno šventoves į popieriaus lapus perkėlęs ne iš nuotraukų ar atvirukų, o gyvai žvelgdamas į statinius.

J.Lukšės skaičiavimais, piešiniuose trūksta dar apie dešimties Kauno sakralinių pastatų.

Aleksote surengtoje parodoje galima išvysti gerokai platesnį pastatų spektrą.

Kūriniuose matomi gynybiniai Kauno tvirtovės statiniai, tiltai, S.Dariaus ir S.Girėno aerodromas, Aleksoto funikulierius, Marvos, Tirkiliškių, Fredos dvarų pastatai bei jų likučiai, įvairių laikų karių kapinės, Kauno mėsos kombinato vartai, namai, kuriuose gyveno žinomi žmonės.

„Manau, kad nupiešiau viską, kas Aleksote yra svarbaus ir vertinga. Jei sužinočiau, kad dar kas nors liko pamiršta, būtinai įamžinčiau”, – kalbėjo dailininkas.

                                                                                                       Ieva Skliutaitė

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2011.01.15 )
 
< Ankstesnis   Kitas >
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2020 Traupis.lt