| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Iš Zigmanto Kontauto albumo
2014.09.05
Image
 
Kraštietis, kultūros paveldo vertybių specialistas Jonas Lukšė dovanojo bibliotekai vertingą leidinį- „Kultūros paveldo ikonografija“, kuriame skelbiama dar niekur nepublikuotos dvarų sodybų nuotraukos. Fotografijose – Traupio, Laukagalių, Janapolio dvarai iš Zigmanto Kontauto albumo. Leidinio sudarytojas profesorius Vytautas Levandauskas dėkoja dvarininko dukrai Reginai Gaučienei už suteiktą galimybę publikuoti nuotraukas.

Šis leidinys – reikšmingas šaltinis Traupio istorijai.

Image 

Zigmantas Kontautas (1878 – 1965) – kilęs iš kilmingos žemaičių bajorų giminės, kuri istoriniuose šaltiniuose minima nuo XV a. 1441 m. Mykolas Kontautas už pagalbą LDK vadovui Kazimierui konkurencinėje kovoje su Zigmanto sūnumi Mykolu gavo valdyti Žemaičių seniūniją, bet tik trejus metus. Neaišku, ar vėliau Kontautų giminė kūrėsi Žemaitijoje, nes XVII a. jų  valdų daugiau minima Aukštaitijoje. 1632 m. Jokūbas Kontautas paveldėjo Maseliškių dvarą Vilniaus apskrityje. Jo sūnus Dovydas – Aleksandriškių dvarą (taip pat Vilniaus apskrityje). XVIII a. antroje pusėje Kontautų valdos pasiekė Rytų Aukštaitiją – Ukmergės apskritį. Juozas Kontautas persikėlė į Gečionių dvarą, kurį 1781 m. testamentu užrašė Mykolui Kontautui (Zigmanto Kontauto proseneliui). Pastarasis dar 1741 m. įsigijo Šaukavos dvarą. Šiame dvare, kaip paveldėtojas, gyveno Zigmanto Kontauto senelis Zigmantas ir valdė 1288 dešimtines žemės. Pastarojo sūnus Antanas paveldėjo Laukagalio dvarą ( Ukmergės apskrityje). Valdė 228 dešimtines ariamos žemės, 229 dešimtines pievų ir 242 deš. miško.

Antanas Kontautas buvo vedęs Vincentą Zaborskaitę iš Pašušvio dvaro. Turėjo 3 dukras ir 5 sūnus. Vienas jų- Zigmantas iš gimtojo Laukagalio persikėlė į įsigytą Traupio II dvarą Panevėžio apskrityje, Raguvos valsčiuje (dabar Anykščių r.). Buvo pasirengęs rimtam ūkininkavimui. Liepojoje ir Vokietijoje studijavo agronomiją ir veterinariją. Vedė Mariją Lopataitę, su kuria turėjo sūnų Zigmantą (mirė jaunas tarpukariu) ir dvi dukras – Reginą ir Ireną. Tačiau ūkininkavimą ir  šeimyninį gyvenimą sugriovė bolševikmetis. 1940 m. dvaras nacionalizuotas, o šeima 1941 m. birželio 14 d. buvo ištremta į Sibirą. Zigmantas Kontautas tremties išvengė, tačiau į Traupį daugiau nesugrįžo. Dvaro sodyba sovietmečiu buvo visiškai sunaikinta – neliko nei pastatų, nei parko. Kaip ir kitų dvarų – Laukagalio, Traupio I, Janapolio.

 Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

 

Image

Traupio II dvaro rūmų interjeras. Zigmanto Kontauto žmonos buduaras.

 

Image 

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2014.09.05 )
 
< Ankstesnis   Kitas >
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2021 Traupis.lt