| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Levaniškietė neįtarė auginanti „ lavonų gėlę“
2009.02.22
        
Image
lavongėlė

      Traupio sen., Levaniškių k. gyventojų Vilmos ir Sauliaus Savickų namuose

pražydo nemaloniu kvapu ir įspūdingu žiedo grožiu garsėjantis augalas – amorfofalis,

liaudyje vadinamas „lavongėle“.

       Šios retos gėlės svogūnėlį bene prieš 15 metų V.Savickienė parsinešė iš to paties kaimo gyventojo Aloyzo Maskoliūno. Levaniškietei labai patiko ant netrumpo augalo koto viršuje žaliuojanti lapija, primenanti skėtį, o kad ši gėlė sukraus smarvę skleidžiantį žiedą – net neįtarė. Tuoj po naujųjų metų augalas pradėjo leisti žiedynstiebį.

            „Pradėjus skleistis žiedui, atsisukus į langus saulei, kambaryje pasklido nemalonus kvapas. Atvykęs į svečius vyro brolis vos tik įėjęs į kambarį patarė greit ieškoti padvėsusios pelės“,- juokėsi įstabios gėlės šeimininkė. Egzotinio augalo grožį nustelbė dvokas, tad  lavongėlę teko „ištremti“ į lauko virtuvę. Bet neilgam – po trijų dienų gėlė nustojo smirdėjusi, tad vėl grįžo į savo įprastą vietą. Įspūdingos gėlės šeimininkas Saulius

sakė girdėjęs, kad ši gėlė pražysta kartą per 15 – 20 metų, tad  antrojo žiedo galim ir nebesulaukti,- dalijosi įspūdžiais  levaniškiečiai Vilma ir Saulius Savickai.

 Image

            „ Amorfofalis – aroninių šeimos daugiametis, gumbinis augalas iš Azijos ir Afrikos tropikų. Vietiniai žmonės juos vadina lavonų gėlėmis arba velnio liežuviais, nes didžiuliai žiedai dvokia pašvinkusia mėsa. Iš tikrųjų bjaurus kvapas būna vos 1- 3 dienas. Amorfofalių šakniagumbiai auga labai greitai, per metus beveik dvigubai. Šakniagumbiai paprastai išleidžia margą lapkotį su sudėtiniu lapu, tarsi skėčiu, iš mažų lapelių viršuje. Toks lapas žaliuoja iki rudens.

Rudenį nunyksta. Vazone, tamsioje patalpoje žiemoja iki pavasario. Pailsėjęs leidžia daigą. Jei šakniagumbis pakankamai didelis, nebuvo liejamas žiemos metu- tikėtina, kad leidžia žiedynstiebį.

Lieti nereikia, nes jis maitinamas iš šakniagumbio. Pradėjus lieti – augins ne žiedynstiebį, o lapus.

Amorfofaliai mėgsta drėgmę ir pavėsį, tad, jei sodinsime lauke, parinkime vietą po medžiais“-

rašoma internetinėje svetainėje www.rojaussodai.lt

 

     

                                                                                                        Ramunė Musteikienė

Paskutinį kartą atnaujinta ( 2009.04.02 )
 
< Ankstesnis
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2020 Traupis.lt