| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Klaibūnų kaimo kryžius
2020.05.06
Image
 
Kryžiaus šventinimo ceremonija. 1993 m. 
 
Kryžius – krikščionybės atspindys, simbolizuojantis prašymo, maldavimo, padėkos ir pagarbos išraišką. Jau nuo seno mūsų protėviai tikėjo, kad kaime pastatytas kryžius – sargas, saugantis nuo bet kokių baisių nelaimių.
 
Klaibūnų kaime pastatytas kryžius vietos gyventojus nuo nelaimių saugo jau 27 –erius metus. Jis buvo pastatytas 1993 metais vietos gyventojo staliaus Jono Andriūno iniciatyva, jo paties ir pagamintas. Prie kryžiaus statymo ir jo pašventinimo iškilmių prisidėjo visi klaibūniečiai, organizavę piniginę rinkliavą.

1993 metų birželio 6 dieną vyko kryžiaus šventinimo ceremonija. Po šv. Mišių Traupio šv. Onos bažnyčioje, kurios buvo aukojamos už Klaibūnų kaimą ir jo žmones, susirinko kone visi kaimo gyventojai, būrys kunigų, svečių, kraštiečių. Kryžių šventino kunigai St. Galvydis, M. Savickas, R. Kaunietis, grojo Traupio bažnyčios orkestras, vadovaujamas vargonininko Jono Porciko.

Eilę metų kiekvieną birželį klaibūniečiai užpirkdavo šv. Mišias ir susirinkdavo prie kryžiaus, ant kurio užrašyta „Kryžiau šventas, globok mus gyvus ir mirusius“, pasimelsti už kaimo žmones. Metams bėgant ši tradicija išblėso, bet gėlės prie kryžiaus nevysta niekad. Gėles sodina, prižiūri geranoriški kaimo žmonės.

Po keliolikos metų, kryžiaus statytojas Jonas Andriūnas, statinį pakeitė nauju kryžiumi: „Gal aš ilgai nebegyvensiu, tai nors kryžius ilgiau galės tarnauti, tuomet būdamas jau virš 80 –ies metų, kalbėjo kryžiaus statytojas Jonas Andriūnas. O 2011 metais, eidamas 92 –uosius, jis iškeliavo Anapilin, palikęs po savęs pastatytus kryžius daugelyje sodybų. Kryždirbio kūriniai puošia ne tik daugumos traupiečių sodybas, bet ir saugo Pusbačkius, Vaidevučius, Svėdasų kleboniją.

2020 –ųjų pavasarį, atlaikęs daugelio metų naštą, kryžius ėmė „nebepastovėti ant kojų“ ir ėmė remtis į šalia augančių tujų sienelę. Klaibūniečiai neliko abejingi 27 –erius metus kaimą saugančiam paminklui ir ėmėsi restauravimo darbų. Traupio seniūnijos seniūnaitė Stefa Krištaponienė subūrė kaimo vyrus naujo pamato darbams, o dažymo ėmėsi pati, užsilipusi į ūkininko „išnuomoto“ traktoriaus kaušą. „Pamiršusi savo amžių, įrodžiau, kad ir aš dar galiu. Nuoširdus ačiū talkininkams Andriui K., Vytautui K., Gyčiui K., Daliui J., Arūnui K., Stasiui Š., Sigitui A.. Klaibūniečiai gali gėrėtis atrestauruotu kryžiumi“, - kalbėjo Stefa.

Klaibūnų kaime šiuo metu yra 54 sodybos, iš kurių 17 – negyvenamų, bet į daugumą atvažiuojama vasaroti. Džiugu, kad kaimo žmonės vieningi, visuomeniški, neabejingi kitų nelaimėms, netektims. Mirus kaimo gyventojų artimui, organizuojama rinkliava laidotuvių išlaidoms. Ištikus bėdai, visada ištiesiama pagalbos ranka.

Po kryžiaus restauravimo darbų, klaibūniečiai nutarė vėl pratęsti tradiciją kasmet užsakyti šv. Mišias ir susirinkti prie kryžiaus pasimelsti už gyvus ir mirusius kaimo žmones.
 
Image
 
Kryždirbys Jonas Andriūnas. 2007 m.
 
Image
 
Kryžius 2020-ųjų balandį
 
Image
 
 Restauravimo darbai
 
Image
 
 
 Image
 
 
 Image
 
 
 Image
Paskutinį kartą atnaujinta ( 2020.05.27 )
 
< Ankstesnis   Kitas >
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2021 Traupis.lt