| Nauja paskyra
Powered by Core Design
 
 
Žurnalas „Namie ir sode“ rašo apie botanikos sodą
2020.07.11
Image
 
Dvisavaitiniame žurnale apie gamtą, sodą ir namus „Namie ir sode“(14 nr.) publikuojamas straipsnis „Traupio botanikos sodas“.  Apie šią unikalią lankytiną vietą  nuolat rašoma, kalbama, rodoma. Vien per pastarąjį mėnesį Traupis ne kartą skambėjo spaudoje ir televizijoje. 
Sauliaus Barasos straipsnyje – sodo istorija, augalų kolekcijos, kelias nuo idėjos iki įgyvendinimo.
 
Ištrauka iš interviu:
 
Dienos režimas. Ar augalai jo laikosi?

Augalai turi ir metų, ir paros režimus. Sode yra ir metų laikų ratas, ir gėlių laikrodis. Mat dalis augalų gana tiksliai, valandos ar pusvalandžio tikslumu praveria žiedus ir tam tikru laiku „užsimerkia“.

Biodinaminis daržas. Kas tai?

Traupio botanikos sode yra fragmentas gamtinio, dar vadinamo biodinaminiu, “tinginio” daržo, kuriame atliekami eksperimentai, išbandomos įvairios veislės, auginimo būdai. Tinginio daržu nepavadinsi, nes mulčiavimas, ko gero, užima daugiau laiko negu žemės kasimas ar ravėjimas. Ypatybė ta, kad čia viskas vystosi natūraliai, sliekai ir mikroorganizmai dirba savo darbą ir puvenas paverčia augalams prieinamu biohumusu, kartu puvimo procese išssiskiria drėgmė, todėl vidutinio drėgnumo vasarą augalų laistyti nereikia. Augalai būna sveikesni, atsparesni ligoms bei kenkėjams ir, žinoma, ekologiškai švarūs, nes “nematę” mineralinių trąšų ir pesticidų. Tokiame darže augalai pasiima visko tiek, kiek reikia.

Kur sėmėtės patirties ir žinių?

Esu aplankęs daug Europos botanikos sodų, iš kurių galima pasimokyti. Kita vertus, Traupio botanikos sodas buvo kuriamas pagal projektą galvoje, stichiškai, darbuose kaupiant žinias. Pavyzdžiui, iš pradžių retuosius Lietuvos augalus pasodinęs į lysves, greitai supratau, kad jie yra reti, nes jų ekologinė amplitudė menka. Dabar šie augalai pasklidę po visą sodą, kiekvienam sudarytos sąlygos panašios į gamtines.

Kokios šiuolaikinės analogiškų sodų tendencijos?

Nesuklysiu sakydamas, kad šiuolaikinė botanikos sodų tendencija – edukacijos kryptis. Šiuo keliu eina ir Traupio botanikos sodas, nes jame kasmet sukuriama vis nauja ugdymo infrastruktūra. Sode yra literatūros, geografijos, mitologinių akmenų ir kitokie takai, čia gali vesti pamokas ne tik biologijos, bet ir literatūros, geografijos bei kitų dalykų mokytojai. Kita kryptis – grįžimas prie natūralumo, t. y. botanikos sodai vis mažiau stengiasi viską „iščiustyti“. Ši mada man labai patinka, nes „iščiustijimui“ čia visada trūko ir darbo rankų, ir lėšų, o paaugusi žolė, trūnijanti mediena – prieglosbtis šimtams gyvybės formų.

Kokia gero botanikos sodo sėkmės paslaptis?

Paslapčių nėra. Darbas, kantrybė, smalsumas, stengiantis pažinti augalus ir jų norus, tada ateinanti patirtis...

Kas jus labiausiai žavi?
Labiausiai žavi neįsivaizduojama gamtos įvairovė. Šiemet užsimojau sudaryti Traupio botanikos sodo gyvų organizmų sąrašą. Pradėjau registruoti, fotografuoti visus gyvus organizmus nuo dumblių, grybų, kerpių iki vabzdžių ir stuburinių. Per keletą mėnėsių 4 ha plote jau užfiksuota per 1000 rūšių, pavyzdžiui, vien tik boružių 15, o kiek dar neapibūdintų dvisparnių, mikrodrugių, plėviasparnių...

Ko palinkėtumėte tiems, kurie botanikos sode dar neapsilankė?
Būtinai apsilankyti. Nebūtinai Traupyje. Po mirties turbūt kiekvienas norėtų patekti į rojų, o pirmieji pasaulio botanikos sodai ir buvo vadinami rojais, nes pagal sukurtus rojaus vaizdinius botanikos sodas arčiausiai, mat čia alsuoja ramybė, skamba paukščių giesmės, vilioja žiedų bei lapų formos ir spalvos, augalų aromatai.
 
Image
 
 
Image 
 
< Ankstesnis   Kitas >
 
 
proDESIGN.lt


   
 
 
 
 
 

Copyright © 2021 Traupis.lt